Úvodní stránka » Nezařazené » Annabergské krajkování

Annabergské krajkování

23 září 2011

Patří k podzimu stejně jako babí léto…. Alespoň k tomu mému ano.

Do příhraničního městečka na německé straně Krušných hor jezdíme již 10 let. V druhé polovině září jeho obyvatelé přivítají nejen nás, delegaci VSUŘ, ale i některé další české krajkářky a prodejce.

Stánky s materiály a podvinky, výstavy současných děl i historických krajek, módní přehlídky, tématické odborné kurzy a přednášky. Tradiční, osvědčený a zajetý scénář…. Záleží pouze na zúčastněných delegacích a na regionálních krajkářských skupinách, čím se ostatním představí. Co pro lačné návštěvníky týdenní akce připraví, čím je překvapí a jakou laskominu ostatním naservírují.

Ty letošní “ krajkářky “ byly přece jen něčím jedinečné, významné a slavnostní. Po dlouhé měsíce a s německou pečlivostí připravované, očekávané a výroční. Oslava 450-ti let krajky v Krušných horách si pozornost jistě zaslouží….

Také pro mne a mé kolegyně bylo letošní krajkářské setkání jedinečné. Naše expozice v muzeu byla komornější než minulé roky. V  sále hornického muzea, který máme pro svou prezentaci každoročně vyčleněný, byla místní tématická výstava. Nevadí, jsme přizpůsobivé, kreativní a poradíme si … Propojily jsme pomyslným  “ oslím můstkem “ obě dvě části, výstavu i pondělní módní přehlídku, a zvolily  společné téma  ČTYŘI ROČNÍ OBDOBÍ ….  A tak byla ve skleněných vitrínách kromě krajek  i upoutávka a obrázky modelů, které se o několik dnů později objevily v sále, na přehlídkovém molu. Originální model “ slunečních šatů “ Dany Maškové se stal naopak  nedílnou  součástí expozice Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel v hlavním výstavním prostoru. Propojení a jednotná linka všemi směry….

Kdysi se nejmenovaná skupinka amatérských paličkářek  drsně a nelichotivě vyjádřila o vztazích mezi českými profesionálními krajkářkami. O závisti, nafoukanosti a o trvalém házení si klacků pod nohy. Se zaťatou pěstičkou hřímaly o nabubřelosti a o tom, že ony by nikdy a v žádném případě a ….

Netuším, kde vzaly pro svá zhodnocení podklady a informace a ani mě to nezajímá. O napínáčcích v lodičkách profi modelek a naříznutých podpatcích koluje laickou veřejností také mnoho zaručených pravd pravdoucích.

Já si na spolupráci se svými kolegyněmi naříkat nemůžu a jsem s nimi ráda. A na děvčata z kurzů, na ty, se kterými ráda pracuji, tak na ty a na jejich výkon jsem opravdu nafoukaná. To, co jsme společnou rukou vykouzlily pro letošní přehlídku v Annabergu a následně v polské Bobowé a později i v zimní Praze, tak to je z  mého pohledu mistrovské dílo. Společná, kolektivní a současně zcela osobitá a individuální kreace na předem dané téma.

Statečná jedenáctičlenná skupinka se, ve své  naivní nevědomosti, přihlásila do kurzu… Rozdělila jsem je na čtyři skupiny, přidělila jednotlivá roční období a následoval ten pravý, kontrolovaný a živelný fičák…  Jednotná linka v koncepci i v materiálu,  osobitý a soutěživý přístup všech zúčastněných. Mnoho nekonečných  hodin u herdule, vše pro zdar věci, pro reprezentaci toho našeho spolku a pro pocit z dobře vykonané práce.

Moje milá děvčata, musím vám s hrdostí sobě vlastní sdělit, že se nám kouzlo podařilo. Němky s úžasem poslouchaly komentář Marcely Maškové, která ve “ sluneční kreaci “ přehlídku uvedla. Špitání ustalo s prvními takty Vivaldiho a ústa našich německých kolegyň se otevřela. Po přehlídce následovaly gratulace, ovace a po několik zbývajících dnů poklony a slova obdivného uznání.

Chci vám všem, které jste nemohly s námi v Německu být,  moc a moc poděkovat. Mé velké díky patří rovněž Daně Maškové, která bohužel výsledné kreace na molu neviděla. I když neměla s kurzem nic společného, přiložila s nadšením sobě vlastním ruku k dílu a šila a konzultovala a dobarvovala a radila a kompletovala a ….

Pokochejte se alespoň obrázky. Pravda, nehýbou se a  modelky v nich netančí. V pohybu a naživo je můžete shlédnout při pražské zimní přehlídce  DM v prosinci. A malá, všeříkající poznámka nakonec:

….   Kurz trval pět lekcí jednoho výukového pololetí a na „zimě“ makala pouze dvojice ….

…. Holky, tleskám a annabergský sál vám tleskal také …. 

 

Nezařazené

4 komentáře to “Annabergské krajkování”

  1. Geniální. Zase jste tu laťku zvedly. To už se fakt přeskakuje hodně těžko 🙂 Miluji podzim, ale Jaro mě uchvátilo 🙂 Všem palec nahoru!

  2. Hana Cervova

    Je to nádhera, nenacházím vhodná slova,všem patří můj obdiv. Hana

  3. Už nad plakátem jsem áchala, teď zírám s otevřenou papulou, jó jste holky šikovný a už se těším na podzimní tvoření A.

  4. A všichni přijďte do Říše loutek na přehlídku, která bude tak trochu v režiji naší, ale i divadelní. 10.12.2011 v 18.30

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.