Úvodní stránka » Nezařazené » Bobowa 2011

Bobowa 2011

11 října 2011

XII. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL

KORONKI KLOCKOWEJ

Abych uvedla vše na pravou míru. KORONKA je polsky krajka. Správně tedy tušíte, že KLOCKI nejsou  části stromů, ale PALIČKY. Je nad slunce jasné, že jsme se vrátily z Polska. Mezinárodní setkání krajkářek a milovníků promotaných nití se v zemi našich sousedů koná každoročně, v prvním týdnu měsíce října. V městečku Bobowa, téměř 700km od Prahy.

Na pět dnů se stáváme hosty místních krajkářek a užíváme si společných chvil nad herdulkami. Zvu vás tedy do Polska ….

Každé bobowské setkání je jedna velká směs krajek, přehlídek, výstav, trhů a řemeslníků a JÍDLA. Konzumuje se často, hojně a někdy mám pocit, že nepřetržitě. Po dvou dnech funí i nejotrlejší z nás. Aby nebyla mýlka, nejen krmí živ jest člověk. Také se vzděláváme a užíváme si i nevázané zábavy. Je připraven výlet do nového skanzenu. Prohlídka domů, jejich zařízení, požární zbrojnice a malý rychlý kurz papírových kvítků. Jejich výroba je tradiční a po staletí zdobí svatební povozy i všudypřítomné kapličky s madonkami. Pro nás spíš evokují pouťové střelnice, ale jiný kraj – jiný mrav.

Ve čtvrtek večer zahajujeme pestrou výstavu jednoho z účastníků setkání, maďarského krajkáře Tibora Kovácse. Tibor je popravdě renesanční člověk v textilním oboru. Používá staré klasické techniky, pátrá po jejich principu i významu a ve finále vdechne výrobku současnou duši. Vše, co zde prezentuje, vytvořily pouze  jeho dvě šikovné ruce. Paličkované krajky, pletené boty, koše, ošatky, paličkované nebo tkané kabely, svetry z šité krajky. Mnohdy netušená spojení, přírodní materiály a dokonalý výsledek. Jeho osobité práce jsou  zcela jedinečné. S nápadem i pokorou k historii, s příběhem, s energií ….

Také my, zástupkyně českých krajkářek, přispíváme svým zrnkem do mlýna. Rády, s nadšením a s kreativitou nám vlastní … Již tradičně je naším úkolem oživit program módní přehlídkou. Denně, v neděli dvakrát, za zvuků příjemné hudby, vycházejí místní děvčata na molo a představují oděvní kreace Dany Maškové a krajky Ivy Proškové a žákyň kurzů Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel.

Co se děje v zákulisí, tak to vám přiblíží pár fotografií. To, co viděli návštěvníci, si můžete prohlédnout na adrese

http://koronki.eu/index.php/xii-festiwal/pokaz-mody

Zapátrejte i na hlavní straně webových stránek bobowského festivalu. Objevíte ukázky a fotografie z předchozích ročníků. Internet je od toho, aby spojoval, informoval a inspiroval. Aby nám pomáhal posouvat se kupředu. My samy jsme se svou kreací na téma “ čtyř ročních období “ určitě posunuly. Možná jsme posunuly pohled na amatérskou krajku i jiným. Pokud jste jiného názoru, i to je posun. Pro mne určitě…..

 

Nezařazené

One Comments to “Bobowa 2011”

  1. Tedy, Bobowa byla tentokrát fajn. Bezvadná naše módní přehlídka a krásná výstava Tibora Kovacse. Tak jak dávám dohromady poslední číslo časopisu Paličkování 2011, tak se probírám fotkami a sepisuji dojmy a vzponmínám. A tak mi přijde, že bych možná mohla jen opsat to co tady píše Ivanka a netrápit se formulacemi a tím vším okolo, jako je například hledání dobrých fotek. Ale mám to již hotovo a časopis jen dolaďuji, musí po víkendu ke grafikovi A DO TISKU.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.