Úvodní stránka » Nezařazené » Poučné povídání nejen o autorském právu

Poučné povídání nejen o autorském právu

Už člověk pravěký se dorozumíval. Pravda, někdy marně a pak nastoupily zbraně. S technickým vývojem se komunikace zdokonalovala a tak nám vzletné myšlenky zůstaly zachovány na věky věků, dokud je zub času nepošle definitivně na věčnost. Milostné dopisy jsou dokonce platnými exponáty mnohých muzejních expozic a jsou vítaným artiklem aukčních síní věhlasných jmen.

Dnes si o krasopisně popsaném a smyslně provoněném dopisním papíru mnohé z nás romanticky sníme, ovšem ta realita……. Občas se v mé mailové poště objeví skvost. Zprvu nevinná objednávka podvinků, nic neobvyklého.

V jakou slovní přestřelku se překulila posuďte sami ………..

******************

Dobrý večer paní Domanjová.
Dovolte, abych vám vysekla poklonu za přenádherné paličkování. Vzhledem k tomu, že dělám vlastní oděvní tvorbu a občas využívám paličkovaných vsadek, dovoluji si vás oslovit o spolupráci. Občas pro mě pracuje jedna starší paní pro kterou objednávám u vás podvinky:
3/ aplikace
15/brože, náramky, náušnice……
21/ šály
26/ klobouky
27/ květiny na oděv
32/květinové límce
39/ šperky

Ještě se chci zeptat, zda by byla možnost, abyste mi také něco upaličkovala. Nemusí to být žádné autorské originály. Potřebuji vždy 5-6 stejných aplikací na oděvy.

Nevím, kolik by to však od vás stálo.Pokud budete mít zájem, tak mi něco navrhněte.

Pokud ne, tak vám přeji hodně tvůrčí inspirace, protože jste opravdu velmi šikovná. S pozdravem……XY….

********

Dobrý večer paní XY, vaším mailem jsem na jedné straně potěšena a na druhé trochu zaskočena. Jak jsem pochopila, vaše krajkářka pro vás paličkuje oděvní doplňky k vaší originální tvorbě a chcete použít za tímto účelem mé předlohy. Pokud je můj dojem správný, zde velmi narážíte na problém s autorským právem. Podvinky takto prodávané, nejen mé, ale i od ostatních autorek, totiž nejsou v žádném případě určeny pro komerční využití, jsou pouze pro individuální výrobu krajek a jako takové je nelze užívat k sériové výrobě. Vše je tedy právně napadnutelné. Pokud máte již zrealizované krajky od jiných autorek, proto pozor.

Co se týče naší spolupráce, já osobně všechny své krajky paličkuji jako originály a série nedělám. Navrhuji vám dvě alternativy. Můžeme se domluvit na vytvoření kolekce s originální krajkou – jednotlivé kusy – a zde bych po poradě s vámi byla schopna krajku navrhnout, vyrobit a dodat. Nebo je možná varianta, že vám na objednávku navrhnu jednotlivé krajky – podvinky – a vzniklý podvinek bude vaším exkluzivním majetkem a vaše krajkářka podle něj bude moci paličkovat i kolekci dle vašeho libovolného rozsahu.

MOC VÁS PROSÍM O ZPRÁVU, ZDA JSEM SPRÁVNĚ VYHODNOTILA SITUACI. JE I PRO VÁS VELMI DŮLEŽITÉ MÍT VŠE V POŘÁDKU.

Zdravím, ještě jednou děkuji za pochvalu mé práce a čekám na odpověď. Hezký večer přeje I.D.

********

Milá paní Domanjová, děkuji za odpověď.

Co se týče autorských práv, tak jste mě pochopila špatně.
Našívám občas nějaké paličkované vsadky na mé výrobky, ale nejedná se o žádnou sériovou výrobu. Dělám originály, ale střih modelu ke kterému je vsadka určena zopakuji max.5x, protože i tvorba střihu je náročná. Navíc vše většinou sama barvím, tak stejně ani těch 5 ks není identických. Vzory si buď namaluji sama, ale bohužel s tím má paní dost práce, protože já udělám sice tvar, ale se vzorem a realizací si musí poradit. Nikdy jsem žádné podvinky neobjednávala, ale ty vaše mě tentokrát zaujaly. Myslela jsem, že udělám radost paní paličkářce. Pokud ne, tak se nic neděje.

Kde bere inspiraci paní, když něco vytvoří sama to nevím, ani po tom nepátrám. Ale rozhodně je na trhu spousta knih a různých návodů. Navíc ve vedlejší vesnici jsou také zručné ženy- taky nějaký klub, kde při různých výstavách své výrobky prodávají. Jedna si od druhé překreslují vzory a to jsou věci velké, přímo obrazy. Také internet nabízí spoustu nápadů.

Vzhledem k tomu, že mi kresba nedělá problém, tak něco načrtnout taky zvládnu. Nabídla jsem vám spolupráci, ale záleží na vás. Psala jsem Vám, že mi v žádném případě nejde o autorské práce k mé tvorbě. Stačí mi úplně jednoduché tvary, které se učí při každém kurzu a těžko se dá hovořit o nějakých autorských právech. Já jsem si taky nějaké kousky paličkovala sama, protože jsem absolvovala v roce 1993 kurs, ale vzhledem k tomu, že mě tato práce tolik neuspokojuje ani časově nevyhovuje,tak občas využiji pomoc zručné paní nebo kamarádky apod. ( to se týká i háčkování, tkaní, drhání….) Všechny techniky samozřejmě ovládám, ale vzhledem k tomu, že mám 12 zaměstnanců a všechny návrhy, střihy, malby a barvy .. dělám sama, tak určitě pochopíte, že do všech nemohu sama tvořit vsadky, když výrobky šije 8 krejčových. Dělám i šperky z kůže a jiné drobnosti. Bez háčku mě sedět neuvidíte. To jen na okraj. Jsem velice tvůrčí a kreativní člověk, ale nemám tu trpělivost sedět u paliček. Navíc má zručnost je velice chabá, tak mi to trvá velice dlouho.

Tak se mějte hezky a když budete chtít, podvinky mi pošlete. Rozhodně na nich však netrvám. Hezký večer XY

******************

Milá paní XY, to je právě ten problém.

Vy píšete, že si krajkářky v sousední vesnici překreslují podvinky a vy nepátráte po tom, jak vaše krajkářka k inspiraci přišla. Možná byste měla. Já opravdu vím co je to za práci, jsem výtvarnice a své krajky prezentuji právě na přehlídkách a výstavách u nás i v cizině. A spolupracuji i s oděvními návrhářkami jako jste vy. Kolekce takto vytvořená se rovněž jako vaše objevila na Kabo. Rozumím tomu, že je vše časově náročné, vím to ze své více jak třicetileté praxe sama. Pro mě by spolupráce s vámi byla zajímavá, ovšem pouze jako opravdu autorská, tzn.vytvoření konkrétní krajky pro konkrétní vámi navržený model.

Pokud by se jednalo o pouhé načrtnutí jednoduchého tvaru a vaše krajkářka by podvinek dotvářela, pak je můj podíl na celkovém modelu opravdu zanedbatelný a myslím, že bez problémů zvládne vše sama. Já kurzy, o kterých mluvíte, učím. Krajka je totiž mou profesí a živím se jí. Vím, že je na trhu mnoho knih a jiné inspirace na různých serverech a i já se setkávám s různými variantami své vlastní tvorby. Ale to jistě znáte i vy, protože vaše modely jsou jistě rovněž inspirací pro mnohé šikovné tvořilky. Techniky, které používáte, k tomu vybízejí.

Protože z vašeho vysvětlení vyplývá, že mé předlohy mají opravdu sloužit vašim krajkářkám k usnadnění a ulehčení práce, omlouvám se, ale podvinky opravdu nepošlu. Vím, že je může objednat kdokoliv jiný a svůj účel u vás splní, ale to je vše jen a jen na morálce.

Přeji vám mnoho úspěchů v podnikání a pokud možno co nejméně plagiátů. I když ty vznikají pouze, pokud je originál zajímavý a to je zase pochvala autorky. Hezký nedělní večer přeje Ivana Domanjová

******************

Paní Domanjová, Vaše rozhodnutí samozřejmě respektuji.

Jen jsem nepochopila, komu tedy podvinky nabízíte. Když je prodáváte, tak nevím, zda taky pátráte, co s výrobky, které ženy vytvoří dělají.

Pokud chcete zachovat svá autorská práva, tak to nenabízejte k prodeji. Když už je prodáte, těžko můžete někoho napadnout, že dle vašich zakoupených návrhů tvoří.

Každý svoji tvorbou už bohužel do toho dává také svůj um. Pokud by někdo váš výtvor vydával za svůj, tak to je něco jiného. Ale používat výrobky, které si člověk dál sám vytvoří dle zakoupeného návrhu, lze těžko považovat za porušení autorských práv. Pokud chcete mít svoje návrhy jen pro sebe, a aby je nikdo nepoužíval, tak je nerozšiřujte dál.

Váš názor, že mám pátrat po tom, kde která krajkářka přišla ke svému návrhu mi naprosto nepřísluší. Zda máte tyto ambice, tak si pátrejte sama.
Když budu prodávat své výrobky po internetu, tak se těžko budu zlobit, když si někdo z mých šatů ušije třeba čepici. Šířit vaše podvinky (a zbohatnou na nich) jsem rozhodně neměla v úmyslu.

Za normálních okolností spolupracuji s různými výtvarnicemi, jejichž tvorba mě nadchla. Věřte, že „zlatých českých ručiček“ je v našem státě opravdu hodně. Pokud jde o jejich výrobky, tak je samozřejmě prezentuji ve svých prodejnách pod jejich značkou, ale zakoupením vašeho podvinku nemohu na svém autorském modelu prezentovat vaši značku. To doufám chápete. Nechtěla jsem po vás ani žádný originál!!!!

Navíc, každý návrhář ve své tvorbě využívá různé doplňky od bižutérníků, kožešníků, brašnářů, knoflíkářů – keramikářů……aj., jejich autorské komponenty používá. Pokud se nejedná o ojedinělou zakázku a jsou to věci běžně dostupné, tak nemůže o žádných autorských právech být řeč.

Já své výrobky prezentuji pod svoji značkou, protože je to z 98% má tvorba. Ty dvě procenta je detail, na kterém se podílí ten, který mě při tvorbě vypomáhá. To myslím u modelů k běžnému prodeji. To jsou výrobky pod chráněnou značkou mojí (naší) firmy.

Samozřejmě prezentace na soutěžích, výstavách, přehlídkách a jiných akcí jsou ze 100% moje práce. Jsou dokonalejší, náročnější …, protože se chci prezentovat, tak se snažím ze sebe vždy vydat maximum. To si klidně sednu i k těm paličkám.

Měla jsem přehlídku např.s úžasnou grafičkou-vitrážistkou, a modelky prezentovaly její tvorbu s mými šaty. To bylo však naprosto něco jiného. Měly jsme i společnou výstavu. Tuto spolupráci jsem vám nenabízela.

Já si vážím všech lidí, kteří něco umějí. Některé dokonce moc obdivuji. I vaše tvorba mě nadchla. Bohužel jste asi dnes neměla tu správnou náladu. Lituji, že jsem vás vůbec oslovila.

Jste zbytečně ješitná a naštvaná. Na světě je spousta zloby a věřte, že se vám s úsměvem na tváři bude lépe žít. XY

******************

Dobrý den, pro upřesnění a pro vaši informaci:

Podvinky nejen mé, ale všechny takto nabízené k prodeji, jsou určeny výhradně k individuálnímu paličkování a jak mi bylo vysvětleno právníky, odborníky na autorské právo, se kupec stává majitelem papíru s předlohou, nikoliv předlohy samotné.

Podvinek je určen k napnutí na herduli, upaličkování 1 ks krajky a po takovémto znehodnocení by se měl vyhodit. Hotová krajka slouží pouze k osobním potřebám realizátora a neměl by s ní nadále manipulovat, komerčně už vůbec ne.

Pokud se tedy krajka z koupeného podvinku zrealizuje a následně vystavuje, vždy musí být uveden autor předlohy a je jedno, zda podvinek dostal či koupil. Předlohy jakkoliv kopírované, předávané krajkářkami mezi sebou nebo dokonce používané ke komerčním účelů jsou užívány mimo rozsah autorského zákona.

Tedy: Pokud si koupíte od krajkářky veřejně prodávanou předlohu a použijete zhotovený výrobek jako komponent na své další dílo, navíc ke komerčnímu účelu a pokud nebudete mít souhlas autora předlohy, je toto opravdu mírně řečeno nekorektní.Toť vše a tolik k upřesnění.

Takže pokud vás nezajímá, zda je použitá předloha právně průchodná, je to váš postoj a je platný pouze do doby, než se první autor podvinku ozve. Ve vaší situaci je řešení buď si navrhovat krajky sama, když paličkujete a nebo si licenční smlouvou mezi vámi a autorem předlohy upravíte a stanovíte podmínky, za kterých se obě strany spolupráce zúčastní.

Nic víc a nic méně. I.D.

******************

Dobrý večer.

Myslím, že další dopisování je ztráta času, který je pro mě drahý. Děkuji vám za podrobné vysvětlení autorského zákona. Hlavně si tyhle informace uvádějte při prezentaci podvinků. Jedno použití a vyhodit. Věřím, že všechny krajkářky to budou respektovat. To víte, každý není tak inteligentní, jako vy. Ještě by mohly skončit u exekuce nebo dokonce za mřížemi. Věřím, že při setkání s vámi, je všechno možné. Dokážete obvinit kohokoli, z čehokoli, i když to ani není pravda!!!

Nechápu, o co vám jde. Jestli hledáte nějakou oběť, na které si své mindráky potřebujete řešit, tak na mě laskavě zapomeňte. Nic od vás nekopíruji, ani nepožaduji. Ani si nemusíte lámat hlavu, jaké mám hledat řešení. Já žádný problém nemám. A o vaše rady nestojím. Asi nemáte žádné posluchače. Když mi trpělivě opakujete věci, na které jsem se vás vůbec neptala.

Pokud hledáte viníka, tak vám doporučuji objíždět různé výstavy krajkářek, kde se vám určitě podaří nějaký falzifikát objevit. I ty proslovy by se tam hodily. Ale oni vás asi moc nezvou, viďte? I když jste lektorka. To je stejné , jak ve škole. Na nějakou učitelku se nedá zapomenou a na jinou člověk raději rychle zapomene. Tak určitě chápete, do které skupiny patříte.

Cítím vaše povahové vlastnosti, které se naprosto neslučují s mými. Přesně vím, jaký jste člověk. Kdybyste na krásno vytvořila umělecké dílo mezinárodního věhlasu, tak v něm žádná pozitivní energie nebude, jak to bývá u výrobků tvořených s láskou.

Jsem ráda, že nic od vás nevlastním, a doufám, že se s ničím ani nesetkám. Jistě by to přineslo jen zlobu a nenávist. Věci dokáží vyzařovat povahové vlastnosti tvořitele.. Jaký pán, takový výrobek….

Neznám vás osobně a věřte, že jsem tomu nesmírně ráda !!!!!!!!

Už mě laskavě neobtěžujte, protože si to nepřeji !!!!!!!! XY

******************

Pokud jste tedy, mé milé žákyně a čtenářky, dočetly až sem, dáte mi zajisté za pravdu…..
Je to skvost hodný archivace.

V jednom však s paní XY naprosto souhlasím: JAKÝ PÁN, TAKOVÝ VÝROBEK.

MÁM ŠTĚSTÍ, ŽE NEJSEM PÁN, ALE DÁMA……

Nezařazené

Žádné komentáře to “Poučné povídání nejen o autorském právu”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.