Úvodní stránka » Nezařazené » O nás pro vás

O nás pro vás

Dovolte mi, abych vás pozvala na první ze série výstav, které jsme si pro vás pro letošní slavnostní rok naplánovaly. Když říkám MY, mám na mysli nás lektorky a žákyně VSUŘ. Když říkám PRO VÁS, mám na mysli vás všechny, kteří a které máte rádi a rády veškeré ruční práce a umělecká řemesla. O nich totiž naše sdružení je, jejich výukou se dvacet let zabývá a propagování rukodělných prací všeho druhu je nám osudem.

Komorní výstava bude jakýmsi průřezem činností.  Takové malé velké curriculum vitae Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel Praha, prostě O NÁS….. Rozklikněte si plakát a potřebné informace o datech, otevírací době  i o místu konání si zapište do svého diáře.

Každé výročí sebou přináší vzpomínky, rekapitulace, plány do budoucna a smělá odhodlání. I to naše je takové….

 

Ve Spolku učím dlouhých 18 let. Zprvu jako pomocná lektorka základní výuky. Pláténka na očka, polohody, rohy, dírky, vláčka …  Znáte to, od A do Z nad herdulí. Ale co dál? A tak dostávám od Ivy Proškové svůj první kurz. Velký, navrhovací. Smím a musím si utvořit osnovy pro pět lekcí, přinutit děvčata přemýšlet a dotlačit je k realizaci jejich nápadů. Pro obě strany těžká záležitost. Zkušenosti nemám žádné, ony nápady také ne. Společnou, mírně roztřesenou rukou, utvoříme první série náramků a náušnic….  A pak už to jde ráz na ráz. Každé pololetí, dvakrát do roka. Statistika nuda je, má však cenné údaje. Já si ji nevedu, ale vím, že v současnosti mám během jednoho  školního  roku 18 kurzů, 10 – 12 navrhovacích.  To vše krát 10 – 12 – 15 let.   I některé žákyně je navštěvují 10 – 12 – 15 let. Stále, rok za rokem, pololetí za pololetím …. A pořád se tváří, že je naše společné hrátky s nitěmi baví.

Kdysi nás napadlo každý takový kurz nafotit. Jeho jednotlivé hodiny,  od návrhu až po konečnou realizaci. Světelné podmínky nejsou ideální, jeden rok učíme dokonce v učebně bez oken, ale i neostrá a mírně rozmazaná  fotografie má kouzlo okamžiku a při jejím shlédnutí se všem aktérkám spolehlivě vybaví, o co tenkrát šlo. A co si budeme povídat, na zamlžené momentce nám to nějak víc sluší.

S úsměvem vkládám malé lesklé kotoučky do počítače a žasnu. Nejen, že si nepamatuju, že některá děvčata chodila do kurzů, ale překvapí mě i mnohá témata. Práce nepřiřadím k autorkám a řadu z nich jsem nikdy neviděla…  Jojo …. A tak vám dnes předkládám několik záběrů z jednoho takového kurzu. Moji milí, toto byla PÁSKOVÁ KRAJKA PRO ODĚV a rok 2005 ….

 

 

 

 

 

 


Příště další perly ze šuplíku, slibuju…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nezařazené

Žádné komentáře to “O nás pro vás”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.