Úvodní stránka » Nezařazené » Krajkou to začalo ….

Krajkou to začalo ….

14 června 2012

Kdy?  Kdysi dávno, před dvaceti lety….   To už pravděpodobně víte, o výročí Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel se napsalo mnoho. Stejně tak i o řadě výstav a jednotlivých setkání, které jsme při této příležitosti připravily. Slavnostní Pavlač i květnové trhy máme za sebou, exponáty jsou uložené ve svých obalech a krabicích, vytříděné a připravené k dalšímu přestěhování do nového výstavního prostoru. Kam? Do zámku v Rychnově nad Kněžnou…. V rámci letošního Bienále krajky ve Vamberku máme možnost představit veřejnosti jakýsi průřez zejména krajkářskou tvorbou lektorek i žákyň. Ukázky z některých kurzů paličkované a šité krajky, realizace mnohdy smělých a odvážných nápadů i překvapivé zpracování netradičních materiálů. Rozklikněte plakát a nastudujte si podrobnosti. A pokud se z nějakého důvodu na Bienále nedostanete, zkuste si naplánovat návštěvu v průběhu prázdnin. Vše bouráme až 2.září ….  A pro vás, které nestihnete ani tento termín, slibuji, že některé exponáty převezeme na další místo, do nového výstavního prostoru. Krajkou to sice začalo, ale rozhodně nekončí ….

Máme co vystavovat. Díky žákyním, díky krajkářkám z jiných spolků i díky těm, které pouze zareagovaly na výzvu v časopise Paličkování.  Díky vám všem, které jste pro nás upaličkovaly záplavu květin pro ŠATY OIDFA, vznikl další exponát.

A rozhodně ne obyčejný….

Květin rozličných barev, tvarů, materiálů i kvality doputovalo obrovské množství. Odhaduji 1000 kusů. Spočítané je všechny máme, ale momentálně konečnou sumu neznám a tak bych nerada šířila nepravdivé informace. Co sdělit můžu je fakt, že vzniká VELKÁ KRÁSA. Všechny obdržené květiny Zdena Kindlová nascanovala, my ostatní jsme je roztřídily, přerovnaly, vybraly vítězné kousky a několik hodin jsme tu barevnou záplavu špendlily na hedvábné šaty, které spíchla Dana Mašková …  A pak už jenom našít.  Všechny zúčastněné lektorky, které se na tom podílely a které si právě teď přečetly předchozí větu, se hlasitě smějí. To JENOM znamená mnoho hodin práce s jehlou a barevnými hedvábíčky. Ve stoje,v sedě, na špičkách, v dřepu.

PROSTĚ JAKKOLIV, ALE V KAŽDÉM PŘÍPADĚ ÚČELNĚ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Každá taková záplava výrobků je tak trochu i malou statistikou. Netradičním průřezem tvorbou českých krajkářek.  Při pohledu na přeplněný stůl se dozvídáme, že z materiálů bohužel mezi krajkářkami stále vítězí perlovka. Že z barev je nejméně oblíbená zelená. Že  mnoho krajkářek použilo pouze předtištěné podvinky a nezamyslely se nad vlastním návrhem.  Dozvídáme se, že krajkářky  napadlo použít tenerifu. Že mnoho krásných květin vzniklo technikou šité krajky. Bohužel barevná hromada prozradí i to, že tužení dělá mnohým stále velké problémy. I když v tomto případě nám při našívání spíš zavařily ty, které svou krajku netužily vůbec nebo ji pouze zažehlily. Na jednotlivých kytičkách vidíme také rozdílnou kvalitu práce, odlišné znalosti či neznalosti techniky i zakončování. Jednoduše, je vidět vše. A zejména to, že celek, který z takové zdánlivě nesourodé směsice vznikl, je jedním slovem ÚŽASNÝ….

Děvčata, květin jste nám poslaly tolik, že se na šaty nevešly. Vzniklo ještě několik šál a závojů, několik dalších doplňků a květinových ozdob. V barevném koktejlu vůní se krajky smíchaly v neuvěřitelný, nadpozemsky krásný  a dech beroucí  výsledek.

V tak okouzlující, že my všechny, které jsme měly možnost vidět dosud rozešité šaty na vlastní oči, vám tleskáme. Mnohé z nás pouze litujeme, že se  nechceme znovu vdávat.  Protože v těch vašich –     v těch našich – šatech by to byla velká krása….

Jak se nám společně tak rozsáhlý projekt podařilo zrealizovat pochopitelně co nejdříve  předvedeme.

S největší pravděpodobností již za dva týdny při Bienále ve Vamberku. V sokolovně nebo na výstavě v zámku v Rychnově nad Kněžnou…..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…JAK SE VÁM LÍBÍ ?

Nezařazené

5 komentářů to “Krajkou to začalo ….”

  1. Ahoj Ivanko, pokazde se tesim na novy clanek a tentokrat bylo teseni bohate odmeneno. S uzasem jsem koukala na tu nadheru. Takze zdravim a preju furu uzasnych chvil s jehlou a hedvabicky a spoustou legrace pri piplacce, protoze jak vas znam, ani tisice kveten vas neporazi. A to by v tom byl cert, aby letos Cesko nezvitezilo. Boruvka P.S. Pis a fot, pis a fot, abychom si mohly uzivat jeste vic. A.

  2. Už se těším, až světu spadne brada nad českým umem

  3. Hana Cervova

    Je to úžasné, nádhera, závidím Vám, ne to našívání,ale to přehrabování v té kupě kytiček. Nevím, co lepšího by se mohlo ve Francii objevit. A nejhezčí na tom je, že jsme se i my skoro začátečnice mohly zúčastnit, je to nádherný pocit.

  4. Jarmila Šlegrová

    Šaty se opravdu povedly, jsou nádherné. Už se těším, jak je budou návštěvnice v Caen prohlížet a obdivovat.

  5. Úžasná krajka. Moc se to povedlo. Tak držím palce, abyste vyhráli.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.