Úvodní stránka » Nezařazené » Když je tradice experimentem

Když je tradice experimentem

27 května 2015

Pro mne a pro mé kolegyně jsou jarní měsíce každého roku spojeny s několika tradičními krajkářskými akcemi, kterých máme možnost se zúčastnit. Velká předprázdninová smršť začíná v dubnu Kongresem německých krajkářek. Každoročně týden po Velikonocích, vždy v jiném, od našich hranic více či méně  vzdáleném městě .

V letošním roce nás hostil  Saarlouis . Městečko 10 kilometrů od francouzských hranic, prostě dálka. Ale na druhou stranu, proč neobjevit novou oblast.  V tom je určitá krása a kouzlo nepoznaného.  Dostaneme sice mapy města, plány jednotlivých prostor, program výstav i přehlídek. Až na místě vyzkoušíme na vlastní nohy vzdálenosti a dostupnost jednotlivých budov. V Saarlouis byly výstavy trochu roztroušené, ale bylo hezky, žádná velká zima nebo trvalý déšť a tak si děvčata ze zájezdu, který jsme organizovaly, užila krajek dost a dost. A holky, kdybyste viděly, jaké nové materiály – japonské hedvábí a barevné silné lny – připravili na tuto sezónu Bart s Francisem, tak to by vaše peněženka dostala psotník. Ta moje si to fakt užila.

Trochu se otřepeme, vybalíme, oprášíme výstavní exponáty a hup – šup do víru pražských krajkářských trhů. Tradice a spolková akce, která je za dvacet let trvání stálicí na pražském krajkářském nebi.     A abychom nespadly do stereotypu, musíme všichni vymyslet pro návštěvníky nějaké nové a neotřelé lákadlo.  Zejména, když se ve stejné době hraje MS v hokeji ! Tady si trochu přihřeju polívčičku….  Veselí andělé vzbudili velký zájem a zásoby jsou téměř na nule. Vy, které jste si je objednaly a vyzvednete si je až ve Vamberku, pro vás je mám pod pultíkem připravené. Volných sad je do prodeje jen několik. Za sebe říkám:   Super ….

Týden po trzích další tradiční akcička…   Pavlačová přehlídka Dany Maškové. Meteorologové předpovídali nejstudenější a nejdeštivější den celého týdne. Jsme opravdu velké čarodějnice. A nebo jsme tak hodné, že kdosi tam nahoře nedopustil, abychom v letních šatičkách zmrzly. Možná od každého trochu. Plné pavlače návštěvnic,  které se  kochaly krásnými modrotisky, barevnými i decentními šatičkami a na závěr …   Tak to byla bomba a velmi oceněné překvapení….  Ukázka z nové kolekce lektorek a žákyň  pro spolkové  přehlídky roku 2015.  Ochutnávková třešnička na dortu – oděvy i doplňky z hodně netradičního materiálu.  Krajky ve spojení, které,  troufám si říct, zatím nikdo takto nepoužil. Úmyslně říkám “ zatím “ , protože za mnoho let máme všechny zkušenosti s tím, že jsme nějaký materiál přiblížily krajkářské veřejnosti a do roka se objevilo cosi obdobného v mnoha kolekcích, na mnoha stáncích a v prvotní podobě i na mnoha pultech. Ale i o tom je radost z tvoření. Někdo musí být první a to je to, co nás baví. Hra a odvážný riskantní experiment. Žádná nuda …

A co nás čeká? Přece Vamberk….  Je vždy zakončením jarního předprázdninového bloku. Ano, naše zásoby se tenčí, prodané krajky mnohdy nedoplníme, ale přesto bude co vystavit. Za sebe doporučuji vyrazit za hranice města a dojet na přehlídku do Bystřece. Dana Mašková a Jitka von Lindern opět, a vlastně již tradičně, přivítají návštěvnice v ateliéru Alternativa. A co víc….  Přehlídka nebude pouze o třešničkách, ale ochutnáte celý dort, který Dana a další kámošky pro letošní rok upekly….

Experimentovat se musí a tradici je občas potřeba trochu posunout. Jinak bychom ještě teď všichni hopkali po stromech. A to byste koukaly, co udělá s kurzem sdělení , že “ čtverec není čtvercem “ .  Sama jsem si to na vlastní oči ověřila v jarním paličkovacím prodlouženém kurzu v Jiřetíně. Tradice, kterou jsme moc hezky posunuli k experimentu. A to jsme si užili tvořeníčka, jojo …

Podle měkkého “ i “ ve shodě podmětu a přísudku usuzujete správně ,

 v kurzu nebyly pouze holky ….

Taky hezký experiment

 

 

 

Nezařazené

Žádné komentáře to “Když je tradice experimentem”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.