Úvodní stránka » Nezařazené » Za krajkami do Bad Pyrmont

Za krajkami do Bad Pyrmont

Letošní Kongres německých krajkářek se konal v krásném lázeňském městečku nedaleko Hanoveru. Nás 41 statečných se nalodilo po půlnoci na palubu vonícího autobusu, abychom, po noci strávené v sedačkách, mohly vidět tuto, pro německé kolegyně prestižní akci. Setkání se koná každoročně v stejném termínu, vždy v odlišné  oblasti Německa a tak je dojezd některý rok pro nás snažší, jindy si musíme přivstat. Z Prahy nás čeká  580 dlouhých nočních kilometrů. Scénář letošní prezentace je shodný s předchozími. Přehlídky nových i tradičních krajek, výstavy, výsledky práce absolventek několika kurzů, mezinárodní tématická soutěžní výstava, víkendové semináře a přednášky. Sportovní hala bývá obvykle  zázemím prodejců knih, pomůcek, materiálů, polotovarů pro výrobu a podvinků…. Krajkářský krajkovaný Babylon….

Děvčata, která nejezdí do Annabergu , se měla možnost osobně pozdravit s krajkářskou královnou, podívat se, jak vypadá pečlivá příprava a rozpracovanost podkladů a návrhů různých navrhovacích kurzů….  Prostě pro mnohé novinky, pro mnohé obvyklejší scénář, pro mě a mé kolegyně nic, co bychom neznaly.

Mně osobně se velmi líbila kolekce červených objektů, kombinace papírových kašírovaných polotovarů s krajkou. Konečné práce k ozdobě interiéru, zdánlivě K NIČEMU. Nápadité, německy čistě provedené, v přehledně dotažené instalaci. K tomu na panelech nezbytná rozpracovanost, skicy, fotografie papírových modelů, zadokumentování ideologického i realizačního postupu. U mne technická hodnota i umělecký dojem jasné 6.00, jedním slovem …. pro mne KRÁSA VELIKÁ.

Je mi vždycky trochu líto, že vzhledem ke způsobu vedení našich kurzů, 5 lekcí s přibližně měsíčními rozestupy, si jako lektorka nemůžu sama víc ohlídat posloupnost prací, návaznost i konečnou dokončovací fázi v kurzech. Že každá z účastnic pracuje i doma, bez přímé konzultace  a tím se nemůžeme víc věnovat kontrole rozpracovanosti. Ono totiž mnoho krajek na německých setkáních vychází tématicky nebo nápadem z našich výstav a módních přehlídek,  které jsme měly možnost uskutečnit v předchozích letech v Annabergu a tak naše nápady slouží jako podklad a inspirace pro následné kurzy německých kolegyň. Bohužel pro nás, ony svým precizním přístupem a zcela odlišným scénářem výuky- mají celoroční kurzy s jiným schématem docházky- dotáhnou krajky k větší dokonalosti. I když je příjemné, že vidíme zase jiné pojetí ideí, nápadů a inspirací než jsme měly my samy.  Taková zpětná vazba je naopak inspirativní pro nás.

Krajka se v Německu stále vyvíjí, není jen torchon na vestách a šálách, barevné kompozice z cuchaniny a ozdoby v  balzových, laserem vypálených rámečcích. To je moc dobře a měla by si tuto situaci uvědomit i naše děvčata a konečně už přestat dělat hvězdy, motýly, jablíčka, hrušky a jiné ovoce  styl Dorka nebo dečky a prostírání z Anna. Víc se odvázat. Najít si  svou vlastní malou osobní cestu za SVOU KRAJKOU.

Koukejme se společně naučit používat nové materiály, netradiční barevnosti a pojďme si hrát. Může se totiž stát, že nás svět trochu převálcuje a to by byla škoda. Moc se mi líbila a velmi mě potěšila poznámka Markéty, účastnice zájezdu a žákyně kurzů Spolku. Hodnocení jejím okem bylo trefné a pro mne osobně velmi milé: JSEM RÁDA, ŽE MŮŽU CHODIT MEZI VÁS A K VÁM. KLEPU SI SAMA SOBĚ NA RAMENO, JSME LEPŠÍ ….  Byla bych ráda, kdyby podobné hodnocení měla i v příštích letech. My lektorky na Němky máme, vy krajkářky také. Příště si najděte čas a jeďte se na přehlídku podívat samy. Bude opět v dubnu, pro nás  za humny, v Annabergu. Uděláte si vlastní obrázek a pokud své úsilí spojíme, nedoženou nás. Pokud se budeme zabývat nepodstatnými věcmi,  mají nás v několika příštích letech zcela a s přehledem. Byla by to velká škoda pro českou krajku a hlavně…je to naprosto zbytečné …  Má milá děvčata, potomci bájné Šárky, pojďme společně do pomyslné dívčí války….

…. ZA MODERNÍ ČESKOU KRAJKU.  MÁME NA TO ….


Nezařazené

2 Comments to “Za krajkami do Bad Pyrmont”

  1. Hana Cervova

    Moc se mi to líbí, je to něco úplně jiného a při tom velmi zajímavé. Takové krásy K NIČEMU mám moc ráda, zpříjemňují člověku život. Těším se na další setkání s Tebou, kdy s Tvou pomocí vytváříme vždy něco zajímavého.

  2. Díky za výstižné zhodnocení Bad Pyrmontu. Jak to stíháš tak rychle? Já se pokoušela něco sesmolit, ale stále jsem na začátku. Teď už vlastně nic vymýšlet nemusím. Bylo to moc zajímavé a hlavně inspirující.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.